Kartouzská kočka

Původ kartouzské kočky. Historie kartouzské kočky. Kartouzská kočka je klidná a přátelská, přizpůsobivá. Neumí příliš hlasitě mňoukat, proto spíše roztomile přede. Dobře snáší děti, jiná zvířata i hluk.

Původ kartouzské kočky

Kartouzská kočka byla ve středověku z Afriky zavezena do Francie do kláštera Chartrese, podle nějž dostalo toto plemeno název. Kočka se odtud dostala do Anglie, kde se křížila s kočkami francouzskými až vznikla kartouzská kočka v podobě, jaké ji známe dnes.

Historie kartouzské kočky

První zmínky o modré francouzské kočce pocházejí ze 16. století a předpokládá se, že se jedná o potomky koček ze Sýrie, které se do Evropy dostaly během křížových výprav s řádem kartuziánů (13. století). Říká se, že mniši kočky chovali jako své společníky, nicméně záznamy dnešního řádu to nijak nepotvrzují. Jméno "kartouzská kočka" se poprvé objevuje v písemných záznamech ze 17. století jako označení pro určitý typ modré kočky. Předpokládá se, že za pojmenování vděčí typu své kožešiny, která je podobná vlně - jako kartouzská se označovala tehdejší luxusní španělská vlna. Přirozené kolonie těchto koček bylo možné najít v Paříži a na dalších místech ještě na začátku 20. století, nikdy jich ale nebylo mnoho. Neměly to ani snadné - byly ceněné pro své kožichy i maso, ale byly také dobrými lovci krys. Po první světové válce se chovatelé rozhodli starobylé plemeno zachránit. První chovné kočky pocházely ze zmíněných kolonií a standard vycházel z popisu těchto koček z 18. století (popsané jako druh Felis Catus Coeruleus, modrá kočka). Od roku 1928 se začaly objevovat na evropských výstavách. Od 2. světové války se kočky nevyskytují volně, pouze v chovech, a jsou poměrně vzácné, a to i v samotné Francii. V roce 1970 se dostaly zásluhou své velké obdivovatelky, paní Helen Gamonové, do Ameriky (přivezla si celkem 3 kočky) a americká linie je dnes jednou z nejčistších. 

Kartouzská kočka – charakter a povaha

Kartouzská kočka je klidná a přátelská, přizpůsobivá. Neumí příliš hlasitě mňoukat, proto spíše roztomile přede. Dobře snáší děti, jiná zvířata i hluk. V obraně se však nebojí pustit ani do zápasu se psem. Kartouzské kočky jsou velice inteligentní, bez problémů se naučí chodit i na kočičí toaletu. Pokud ji na několik dní opustíte, neutrpí tolik jako ostatní kočky. Je velmi vyrovnaná a má obvykle pevné zdraví. ## Kartouzská kočka a její vzhled

Kartouz má robustní, svalnaté tělo s krátkými, pevnými nohami a kulatými tlapami. Hlava je široká, kulatá, oči výrazné, živé, tmavě oranžové nebo žluté. Čenich má modravě šedou barvu. Hmotnost se pohybuje v rozmezí** 3 až 7,5 kg**. ## Srst kartouzské kočky

Srst tohoto plemene koček je měkká a hustá, barvy šedomodré. ## Péče o kartouzskou kočku

Péče o kartouzskou kočku je nenáročná. Stačí jednou týdně vyčesat srst, očistit oblast kolem očí a uší. Protože si kočka potřebuje občas obrousit drápky, vyplatí se vám zakoupit škrábadlo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19865 (magazin-chovatelstvi.cz#9358)


Diskuze a zkušenosti

Lucie | 25.04.2013 19:31
kartouzská kočka Ahoj, uvažuji o koupi koťátka. Máte někdo zkušenosti s kartouzskou kočkou? Je skutečně pravda, že nelíná a zvládá dobře samotu? Nechci, aby se trápila, pokud budu v práci. Díky L.


Přidat komentář