Egyptská mau - egyptská kočka

Egyptská mau. Dnešní egyptská mau (mau = kočka) nevznikla v Egyptě, jak by se mohlo vzhledem k názvu předpokládat. Byla znovu vyšlechtěna z káhirských pouličních koček v polovině 20. století. Za své "vzkříšení" vděčí toto plemeno Natalii Trubeck

Egyptská mau – plemeno

Krátkosrstá kočka - egyptská mau.

Již staří Egypťané měli kočky ve velké vážnosti

Kult koček došel až tak daleko, že i některé své bohy uctívali v kočičí podobě. Již hluboko před naším letopočtem se v Egyptě vyskytovaly kočky zvláštního zbarvení - tmavě tečkované.

Egyptská mau

Dnešní egyptská mau (mau = kočka) nevznikla v Egyptě, jak by se mohlo vzhledem k názvu předpokládat. Byla znovu vyšlechtěna z káhirských pouličních koček v polovině 20. století. Za své "vzkříšení" vděčí toto nádherné tečkované plemeno Natalii Trubecké - šlechtičně z vlivné ruské rodiny. Když byla na začátku 50. let v Římě, kde pracovala jako ošetřovatelka či chůva, dostala od nějakého chlapce v krabici od bot stříbrně tečkované kotě (kočičku) - kotě se k němu zjevně dostalo z nějakého velvyslanectví z Blízkého Východu. Trubeckou překvapil vzhled kočičky a rozhodla se, že se o ní dozví víc. Její pátrání vedlo až k egyptským mau, které byly předváděné v Itálii před válkou, ale v té době byly na vymření. Rozhodla se je zachránit. Začala s černým kocourkem Gregorio a Lulu, stříbrně tečkovanou kočičkou. Pak využila diplomatických vlivů a pořídila si z Itálie další, jedním z nich byl Geppa, kouřový kocourek. První vrh se narodil u Trubecké v Itálii v roce 1953, druhý v roce 1954. V roce 1956 emigrovala do USA, vzala s sebou tři kočky a založila chov. stanici Fatima. Oficiálního uznání se plemeno dočkalo v r. 1958 v USA. Ze Států se plemeno opět dostalo do Evropy, teď se moderní plemeno vrací zpět do Států. Začátkem 80. let minulého století byly objeveny bronzové mau dokonce v New Delhi v Indii.

Egyptská mau – původ

Egyptská mau byla vyšlechtěna v USA 1950 z pouličních káhirských koček.

Egyptská mau – charakter

Egyptská mau je považována za sociální kočku. Je společenská, díky čemuž žije v domácnosti nejraději s další kočkou. V kočičí smečce se cítí egyptská mau jako ryba ve vodě, ale ráda se ujímá velitelské pozice. 

Oblíbená činnost egyptské kočky mau

K oblíbeným činnostem této kočky patří mazlení. Vyžaduje hlazení a v případě, že ho nedostane, dokáže reagovat uraženě.

Egyptská mau je temperamentní a hravá

Její viditelná zvědavost, vitalita i otevřenost z ní dělá oblíbeného člena rodiny. Když si egyptská mau oblíbí svého člověka, dokáže být v projevech lásky skoro až přehnaná, někdy až vlastnická.

Egyptská mau – standardní rysy

Tělo

Egyptská mau je středně velká kočka, která vytváří dojem aktivního, nádherně zbarveného zvířete.

Egyptská mau hlava

Hlava egyptské mau tvoří lehce zakulacený, středně dlouhý klín, bez plochých kontur.

Egyptská mau oči

Oči této kočky jsou velké ve tvaru mandle. Mají bdělý a ostražitý výraz. Barva je světle angreštově zelená.

Egyptská mau nos

Nos má egyptská mau po celé délce při pohledu zepředu stejně široký.

Egyptská mau uši

Uši jsou středně velké, široké, pozorně vztyčené a mírně vybíhající do špičky. Vnitřní strana je jemně růžová, skoro až průhledná. Chlupy na uších jsou krátké a těsně přiléhající, mohou mít chomáčky.

Egyptská mau ocas

Ocas má egyptská mau výrazně kroužkovaný a zakončený jednobarevnou špičkou.

Egyptská mau srst

Srst egyptské mau je krátká, hustá, jemná, pružná s hedvábným leskem, výrazně tečkovaná.

Egyptská mau – péče

Egyptská mau nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19877 (magazin-chovatelstvi.cz#9617)


Přidat komentář