Birma

Birma patří stavbou těla mezi středně velké kočky. Samice má v průměru cca 3,5 kg, kocouři 4,5 kg a někdy i více.Tělo je pevné, spíše mohutnější, lehce protažené, svalnaté. Hlava působí jako mohutná, uši jsou středně velké, na špičkách zakulacené.

Birma – plemeno

Polodlouhosrstá kočka

Birma – historie

Birma byla s největší pravděpodobností vyšlechtěna zkřížením siamské a dvoubarevné dlouhosrsté kočky. Předpokládá se, že před druhou světovou válkou pocházela většina mláďat birmy ze spáření birm a angorských koček. Po válce bylo potřeba sáhnout i k jiným plemenům koček, pravděpodobně k siamským, balineským a asi i perským kočkám.

Birma - první birmy

Roku 1969 se objevily první birmy ve Švédsku a v roce 1970 i v Dánsku. V polovině 50. let byla birma ve Francii považována za stabilizované plemeno, díky čemuž byl jeden pár vyvezen do Anglie. Plemeno bylo o necelých jedenáct let v Anglii uznáno.

Birma – charakter

Birma je velmi inteligentní a chytrá kočka, která si ráda hraje a je vynalézavá. Ovšem toto plemeno je také hodně citlivé a viditelně dokáže reagovat na nálady svého pána. Vytváří si na něho těsnou vazbu, což má někdy své výhody i nevýhody. Výhodou je, že svého pána dokáží zahrnout láskou a něžností, naopak nevýhoda birmy je, že nesnáší samotu.

Birma – standardní rysy

Tělo

Birma je středně velká kočka s mohutnějším a mírně protáhnutým tělem. Kocouři tohoto plemene dosahují zhruba 4, 7 kg, samice pak přibližně 3, 6 kg.

Birma - hlava

Hlava je klínovitého tvaru, není příliš kulatá ani špičatá. Birmy mají zaoblené čelo, plné tváře a výraznou bradu.

Birma - oči

Oči Birem jsou mandlového tvaru, výrazně a hluboce sytě modré.

Birma - nos

Nos birmy je středně dlouhý a mírně vystouplý. Vystupuje přibližně stejně jako klenutí čela.

Birma - uši

Uši má birma středně velké a zakulacené na špičkách.

Birma - ocas

I když ocas působí mohutným dojmem, je středně dlouhý a hodně osrstěný.

Birma - srst

Birma má polodlouhou až dlouhou srst, která není nijak náročná na údržbu. Nejdelší je na zádech, bocích a ocase.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19875 (magazin-chovatelstvi.cz#9582)


Přidat komentář